Jakie uprawnienia ma kontroler sanepidu w restauracji?

Sprawdź, czego możesz się spodziewać

Nie wiesz, jak przygotować się do kontroli sanepidu w swoim lokalu? Martwisz się, czy kontroler sanitarny nie będzie nadużywał swojej władzy?  Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie ma uprawnienia!

Odbiór lokalu przez Sanepid - dokumenty

Kiedy możesz spodziewać się kontroli sanepidu

 

Do podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne. Inspekcja może pojawić się w Twoim lokalu kiedy zachodzi podejrzenie, że w Twoim lokalu dochodzi do zaniedbań w zakresie higieny, pracowników lub dokumentacji. 

Jeśli w trakcie kontroli inspektor stwierdzi naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych w Twoim lokalu, nakaże Ci je usunąć w określonym czasie lub ukaże Cię karą grzywny. Kiedy jednak stwierdzi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, może wycofać z obrotu określony środek spożywczy lub nawet zamknąć lokal. 

Sanepid w restauracji – darmowy poradnik

Sanepid w restauracji - darmowy poradnik

Jeśli szukasz porad i wskazówek jak przygotować się na odbiór i kontrolę lokalu gastronomicznego, skorzystaj z bezpłatnej checklisty Sanepid!

Znajdziesz w niej omówienie kluczowych elementów projektu technologicznego lokalu, takich jak:

  • układ i rozplanowanie pomieszczeń (krzyżowanie się dróg, przestrzeń robocza, ściany, sufity, podłogi, drzwi, oświetlenie, wysokość pomieszczeń),
  • stan techniczny pomieszczeń zakładu (umywalki, kanalizacja, wentylacja),
  • zabezpieczenie przed szkodnikami.

W darmowym e-booku zawarliśmy także omówienie tego jak powinna wyglądać higiena produkcji, dystrybucji i sprzedaży, w tym:

  • prawidłowe parametry wody,
  • wydawanie potraw i warunki magazynowania,
  • zarządzanie zakładem, kontrola wewnętrzna i bezpieczeństwo.

Jakie uprawnienia ma kontroler sanitarny?

Pamiętaj, że kontrola musi przede wszystkim odbyć się w Twojej obecności lub w obecności osoby upoważnionej przez Ciebie. Jeśli może to usprawnić proces kontroli, może ona się odbyć także w siedzibie Inspekcji Handlowej, jeśli wyrazisz na to zgodę. Pamiętaj, że wizyta powinna rozpocząć się od okazania legitymacji służbowej przez inspektora oraz upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Kontrola gastronomii po donosie

W trakcie kontroli inspektor może:

  • badać akta, dokumenty, ewidencje i informacje w zakresie objętym kontrolą oraz żądać od ciebie lub twojego przedstawiciela sporządzenia niezbędnych kopii oraz urzędowego tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym,
  • dokonywać oględzin terenów, obiektów, pomieszczeń, środków przewozowych, produktów i innych rzeczy w zakresie objętym kontrolą,
  • legitymować osoby w celu stwierdzenia ich tożsamości, jeżeli jest to niezbędne dla potrzeb kontroli,
  • przesłuchiwać osoby w charakterze strony, świadka lub biegłego, jeżeli jest to niezbędne dla wyczerpującego wyjaśnienia okoliczności sprawy,
  • zabezpieczać dowody, produkty, pomieszczenia i środki przewozowe,
  • pobierać nieodpłatnie próbki produktów do badań,
  • sprawdzić rzetelność obsługi poprzez dokonanie zakupu produktu lub usługi.

Warto być przygotowanym na ewentualną kontrolę przez cały czas, by nie ryzykować otrzymania kary. Jeśli chcesz sobie przypomnieć, jakie wymagania powinieneś spełniać, pobierz naszą darmową checklistę!